Projekt Lidar

16.06.2021

Geološki zavod Slovenije predstavlja međunarodni projekt   istraživanja  izvora potresa u Petrinji s naslovom: "Proučavanje potresa u Petrinji kao doprinos budućoj seizmičkoj sigurnosti: geološka perspektiva na izvornu tektonsku strukturu kroz međunarodnu suradnju."

SLO CRO Poslovni klub organizira poslovni doručak, na kojem će Geološki zavod Slovenije predstaviti međunarodni projekt   istraživanja  izvora potresa u Petrinji s naslovom: "Proučavanje potresa u Petrinji kao doprinos budućoj seizmičkoj sigurnosti: geološka perspektiva na izvornu tektonsku strukturu kroz međunarodnu suradnju."

Poslovni doručak će se održati, utorak, 29. 6. 2021. u hotelu Esplanade.

Poseban gost  bude ministar  prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.

O PROJEKTU:

Geološki zavod Slovenije (GeoZS) sudjeluje u međunarodnom istraživanju izvora potresa  u Petrinji u Hrvatskoj. Odmah nakon potresa  formirao se međunarodni tim vodećih svjetskih istraživača na polju seizmičke geologije, koji intervenira opisujući posljedice potresa na prirodni okoliš.  Riječ je o prvorazrednoj znanstvenoj temi kojoj, u smislu interesa znanstvene zajednice, u svijetu nema primjera.    Istraživači GeoZS-a u srži su tima koji okuplja vrhunske istraživače iz Francuske, Italije, Slovenije i Hrvatske. GeoZS je odigrao ključnu ulogu u povezivanju europskih sveučilišta i instituta s Hrvatskim geološkim institutom koji projekt  koordinira.

Istraživanje ima visoku znanstvenu vrijednost, a posljednje, ali ne najmanje važno, rezultatu nas zanimaju i zato što obližnji seizmički izvori u Hrvatskoj izravno utječu na seizmičku opasnost u Sloveniji.  Petrinjski seizmički izvori uključeni su u novi model seizmičke opasnosti Slovenije, koji će biti objavljen ove godine.

SLO CRO Poslovni klub, v  torek, 29. junija 2021, v Hotelu  Esplanada,  v Zagrebu, organizira  delovno kosilo, na katerem bo  Geološki zavod Slovenije  predstavil mednarodni projekt  raziskave vira potresa v Petrinji. Poseben gost dogodka bo minister za prostorsko ureditev, gradbeništvo in državno lastnino R Hrvaške Darko Horvat.

O PROJEKTU:

Geološki zavod Slovenije (GeoZS) sodeluje pri študiji potresnega vira nedavnega potresa v Petrinji na Hrvaškem. Po potresu seje nemudoma formirala mednarodna ekipa vodilnih svetovnih raziskovalcev s področja potresne geologije, ki interventno popisuje posledice potresa na naravno okolje. Gre za prvovrstno znanstveno temo, ki v smislu interesa znanstvene skupnosti ta trenutek v svetu nima

ekvivalenta. Raziskovalci GeoZS smo v samem jedru ekipe, ki združuje vrhunske raziskovalce iz Francije, Italije, Slovenije in Hrvaške. GeoZS je odigral ključno vlogo pri povezovanju evropskih univerz in inštitutov s Hrvaškim geološkim inštitutom, ki delo koordinira. Raziskave imajo visoko znanstveno vrednost, nenazadnje pa smo za rezultate zainteresirani tudi zato, ker bližnji potresni viri na Hrvaškem neposredno vplivajo na potresno nevarnost v Sloveniji. Petrinjski potresni vir je vključen v nov model potresne nevarnosti Slovenije, ki bo izšel letos.