Gdje živiš a gdje plaćaš porez?

3.02.2022

Član SLO CRO Poslovnog kluba Crowe Croatia pripremio je odgovor  ovo vrijeme dosta  aktualnom pitanju. Prema nekim podacima iz Hrvatske je otišlo oko 200.000 pojedinaca ali oni i dalje moraju plaćati porez u Hrvatskoj.

Privremeni ili dugotrajni život Hrvata u inozemstvu nije novost. Razlozi za život u inozemstvu bili su ratovi, glad, političko, odnosno gospodarsko stanje. S druge strane, zahvaljujući iseljenim Hrvatima na privremenom radu u Francuskoj, u službi Luja XIV, popularizirala se kravata.

Što znači biti porezni rezident?

Činjenica da je netko hrvatski porezni rezident znači da ta osoba plaća porez na dohodak u Hrvatskoj bez obzira na to gdje je taj dohodak zaradila (tj. na sav svoj svjetski dohodak). Je li netko porezni rezident u Hrvatskoj, ovisi o mnogo okolnosti i često je tu činjenicu teško utvrditi jer o tome odlučuju bitna pitanja, ali i niz naoko nebitnih sitnica koje zajedno daju veliku sliku (od izbora liječnika, zdravstvenog osiguranja, članstva u klubovima, bankovnih računa, itd.).

Kako Hrvatska određuje poreznog rezidenta?

Ako Hrvatska nije sklopila ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s određenom državom (kao npr. sa SAD) gdje je ostvaren dohodak, Hrvatska će procijeniti je li netko hrvatski porezni rezident, odnosno mora li plaćati porez na dohodak u Hrvatskoj prema hrvatskim unutarnjim propisima.

S obzirom na trendove globalne mobilnosti i stanje kretanja stanovništva u Hrvatskoj, s korona virusom ili bez njega, ova pitanja će biti sve češća i kompleksnija te će se njima morati detaljnije pozabaviti svi uključeni u pitanja oporezivanja.

Odgovori su na poveznici NA ČLANAK  OVDJE