Predsjednik SLO CRO Poslovnog kluba - o aktualnim temama za Kajkavske Kronike

6.09.2024

U intervjuu Saša Muminović, predsjednik SLO CRO Poslovnog kluba i direktor tvrtke AquafilCRO, govori o izazovima i problemima s kojima se Hrvatska suočava u vezi s nedostatkom radne snage, naglašavajući kako to nije privremeni problem, već strukturni izazov koji zahtijeva dugoročna rješenja. Ističe da broj stranih radnika u Hrvatskoj raste iznimno brzo, te da mnogi dolaze ne samo da bi radili, nego i ostali u zemlji.

Saša Muminović naglašava važnost integracije stranih radnika u društvo, uspoređujući to s procesima imigracije u druge zemlje poput Njemačke. Hrvatska, prema njemu, treba biti svjesna da će mnogi strani radnici dugoročno ostati, pa je njihova uspješna integracija ključna za ekonomiju i zajednicu.

Govori o potrebi učinkovitijih procedura za regulaciju radnih dozvola i statusa stranih radnika, kao i o nužnosti donošenja boljih zakona, poput Zakona o strancima, koji bi pomogao u rješavanju nagomilanih problema. Također napominje da se radi o ljudima, a ne strojevima, pa se država mora bolje ponašati prema njima.

U kontekstu svoje tvrtke, AquafilCRO, Muminović spominje kako su prvi strani radnici stigli 2021. godine, te da su bili dobro prihvaćeni od lokalnih radnika, unatoč velikim kulturnim razlikama.

Potiče suradnju između države, lokalne zajednice i poduzetnika kako bi se osiguralo da Zagorje postane privlačna destinacija za strane radnike, a također smatra da je učenje hrvatskog jezika i upoznavanje lokalne kulture važan dio integracije.Zaključuje da će uvozna radna snaga ostati nužnost, ali da je važno pažljivo upravljati tim procesom kako bi se očuvali i lokalni radnici.