Uvod u umjetnu inteligenciju

15.02.2024

U SLO CRO Poslovnom klubu, dana 13. veljače 2024., održana je skupština članova,  tijekom  koje su predstavljeni i novi članovi Kluba,  upisani  protekle godine kad se u SLO CRO Poslovni klub učlanilo  ukupno 16 novih članova:

Esotech, Doba, ODI.Law, Aise, Siemens Energy Global, Tim Valores, MC Sistemi, Crowe SLO, Solaris – Amadria Park, 1 Klik, Knauf Insulation, Odvjetnik Danijel Pribanić, Asset +, Modulee, Creaplus i Goldmangraff.

Nakon formalnog dijela skupštine, prisutni su pozorno slušali najavu teme za nadolazeću konferenciju   - Uvod u umjetnu inteligenciju, a o toj temi nas je informirao Mitja Trampuž, direktor poduzeća CREAPLUS i predsjednik inicijative AI4SI, GZS.

Umjetna inteligencija (UI) sve više postaje nezaobilazna sila u poslovnom svijetu, a poduzeća koja je usvoje imaju priliku zamijeniti konkurente na tržištu. Stručnjaci koji posjeduju vještine u radu s UI postaju nezamjenjivi, dok oni koji zaostaju u osvajanju alata umjetne inteligencije riskiraju gubitak prednosti na tržištu. Korištenje UI-a ne samo da donosi konkurentske prednosti već postaje temelj opstanka tržišno usmjerenog poduzeća.

Prema statističkim podacima iz Slovenije, samo 11% poduzeća koristi UI u ključnim poslovnim procesima, što ukazuje na veliki potencijal rasta i razvoja u ovom području. Prava digitalna transformacija poduzeća danas se ne može ostvariti bez integracije podataka i umjetne inteligencije. Uvođenje UI-a postaje ključno za transformaciju poslovanja, ali kako biste uspješno implementirali UI, potrebno je slijediti određene korake.

Identificiranje nedostataka u spremnosti za UI i njihovo ispravljanje važan su korak prema uspješnoj transformaciji. Poduzeća trebaju biti otvorena za eksperimentiranje, a važno je osigurati odgovarajuća sredstva za implementaciju UI-a. Potraga za inicijativama i poslovnim primjerima upotrebe UI s visokim učinkom može pružiti korisne informacije i inspiraciju. Također, upravljanje podacima postaje ključno, jer su kvalitetni podaci temelj uspješne primjene UI-a.

Umjetna inteligencija nije samo tehnološki trend, već ključna transformacija koja može oblikovati budućnost poslovanja. Poduzeća koja prepoznaju njezin potencijal i pravilno je implementiraju imaju priliku postati lidere na tržištu i osigurati dugoročni uspjeh zaključio je Mitja  Trampuž u svojem  predavanju.

Hvala svim članovima na aktivnom sudjelovanju! Radujemo se sudjelovanju u narednoj godini!

S klikom na naslovnu fotografiju  pogledajte fotogaleriju  i osjetite atmosferu druženja među članovima!

Foto: Samir Ceric Kovacevic